Parafia świętych Hiacynty i Franciszka w Ostródzie
Ciekawostki PDF Drukuj

STATYSTYKA RELIGIJNA

W NASZEJ PARAFII

Doroczne liczenie wiernych w niedzielę 20 października 2013 r. wykazało,że:

  • NA MSZE ŚW. NIEDZIELNE uczęszcza 1207 osób czyli 27 % wszystkich parafian, z tego 787 kobiet i 430 mężczyzn.
  • Największa frekwencja była na Mszy Św. o godz. 11.00 - 411 osób
  • Do Komunii Św. w sumie przystąpiło 451 osób - co stanowi ok. 30 % wszystkich obecnych.

Może do tego, jako komentarz, pasują słowa Chrystusa z Ewangelii, gdy tylko jeden z uzdrowionych wrócił by podziękować: "GDZIE JEST POZOSTAŁYCH 9 - ciu UZDROWIONYCH, TYLKO TEN 1......"

 

Uśmiechnij się :-)

 

********

W kościele za chwilę ma się odbyć ślub. Młoda para zbliża się powoli do ołtarza. Wśród zebranych gości jest mała dziewczynka, która szeptem pyta swoją mamę:
- Mamusiu, a dlaczego panna młoda jest tak ślicznie ubrana w białą sukienkę?
- Bo widzisz córeczko, ona chce wszystkim pokazać, jaka jest bardzo szczęśliwa - odpowiada matka.
- To dlaczego pan młody jest ubrany na czarno?

*******

Jest ojciec?
- Jest - odpowiada szeptem dziecko.
- To poproś go.
- Nie mogę - szepcze dziecko.
- Dlaczego?
- Bo jest zajęty - szepcze dalej.
- A mama jest?
- Jest.
- To poproś mamę.
- Nie mogę. Też jest zajęta.
- A czy oprócz mamy i taty jest jeszcze ktoś w domu?
- Tak, policja - potwierdza nadal szeptem maluch.
- No to poproś Pana policjanta.
- Nie mogę, jest zajęty.
- Czy jeszcze ktoś jest w domu?
- Straż pożarna, ale Pan strażak też jest zajęty.
- Powiedz mi dziecko, co oni wszyscy robią u was w domu?
- Szukają.
- Kogo?
- Mnie...

*******

Jan Pospieszalski w programie TV z 9.04.2008:
"Na szczęście (...) żyjemy w kraju, w którym,
gdy się widzi na ulicy dwóch mężczyzn z wózkiem,
to można być pewnym, że to złomiarze".  • 2 grudnia 2012 r - w I Niedzielę Adwentu w naszej parafii został poświęcony nowy dzwon. Nosi imię "Św. Jerzy" ( rodzicami chrzestnymi są wszyscy ofiarodawcy). Waży  50 kg, a z całym oprzyrządowaniem 75 kg. Średnica 41 cm, wysokość także 41 cm, gdyż dzwony robi się w kwadracie. Dzwon został zawieszony w wolnej przestrzeni wieżyczki fasady bocznej od strony ul. Chrobrego.

***


W skład naszej parafii wchodzą: ul. Chrobrego (cała), ul. Czarnieckiego (nr 49, 51, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67a, 67b, 67c, 69, 69a, 69b, 69c), ul. Poniatowskiego (cała), ul. Grunwaldzka (nr 62, 66, 68, 70, 72), ul. Rycerska (cała), ul. Jagiełły (nr 5, 5a, 5b, 5c, 7, 7a, 7b, 7c, 7d), ul. Zawiszy Czarnego (cała), ul. Piaskowa (1 dom nad jeziorem), ul. Piastowska Nr 1, 1A, 2, 2A, 4. 4A, 7, 7A, 7B

* * *

Jeśli chcemy zamówić Mszę świętą powinniśmy zgłosić się co najmniej na 1 - 2 miesiące przed planowaną datą (dotyczy dni powszednich). Intencje Mszy św. niedzielnych należy zgłaszać z półrocznym wyprzedzeniem.

* * *

Na terenie naszej parafii znajduje się Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II. Co najmniej połowa uczniów tej szkoły należy do innych parafii. Nasi parafianie stanowią zaledwie ok. 50% wszystkich uczniów.

* * *

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca jest możliwość osobistej (w ciszy) adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 13.30 do Mszy św. wieczornej, czyli do godz. 17.00. Również w każdy pierwszy czwartek miesiąca Godzina Święta, czyli godzinna (16 - 17.00)  adoracja Najświętszego Sakramentu.

* * *

Wszystkie dzieci, nawet te najmniejsze, zapraszamy (najlepiej z rodzicami) na specjalne niedzielne Msze święte o godz. 11.00.

* * *

Młodzież oprócz Mszy św. niedzielnej zapraszamy w każdy czwartek o godz. 19.00.

* * *

Parafia Bł. Hiacynty i Franciszka znajduje się przy ulicy Piastowskiej nr 6 (choć wszyscy mówią, że na Chrobrego...)

* * *

Słowo ministrant pochodzi od łacińskiego minister, czyli sługa.